2018 m. balandžio 13 d., penktadienis

„Senjoriškas“ pensininkų mitingas


Terminas „senjoras“ turi keletą reikšmių. Tai ir viduramžių Europos vasalų vadovų titulas, ir vyresnysis kokios nors grupės narys, o verčiant iš ispanų kalbos - tiesiog ponas. Lietuvos pensininkams priklijavus „senjorų“ etikete neapleidžia mintis, kat tai kažkoks subtilus pasityčiojimas. Nors, kita vertus, ir pensininkai šiandien Lietuvoje gana skirtingi.

Balandžio 12 d. Lietuvos pensininkų sąjungos Vilniaus miesto Bočių bendrija sukvietė visus pensininkus į socialinį mitingą prie prezidentūros Daukanto aikštėje. Mitingas surinko apie 200 dalyvių. Jame dalyvavo ir marksistinio SLF atstovai.

Mitinguotajai buvo paruošę keletą plakatų. „Reikalaujame mažinti skurdą ir neteisybę“ - buvo skelbiama viename. Kitame reikalauta, kad į II pakopas privačius fondus butu skiriamos tik asmeninės ir darbdavių lėšos. Trečiame užrašyta matematinė pensijos apskaičiavimo formulė.

Renginio dalyviai negailėjo kritikos prezidentei Daliai Grybauskaitei, kad ši neišėjo su jais susitikti ir išklausyti jų pozicijos, nors buvo iš anksto kviesta. Minioje sklido kalbos, kad prezidentei geriau susitikinėti su Trampu bei Makronu, nei su pensininkais.

 Mitingo kalbėtojai pasisakė už santarvę su dirbančiaisiais, už sąžiningą darbo užmokestį ir teisingas socialines išmokas, reikalavo neatidėlioti mokesčių ir pensijų sistemų pertvarkos. Apskritai, buvo ne tiek protestuojama, kiek raginama tęsti „gerus valdžios darbus“. 
 
Žinoma, netruko ir skundų dėl prastos socialinės pensininkų padėties. Deja, socialinė diferenciacija prasibrovė ir į pensininkų gretas. Vienų pensija siekia vos 100 eurų, kiti gauna 400 - 500 eurų. Jeigu dar priskaičiuoti visokiausius rentininkus, signatarus bei buvusius tremtinius, tai galima teigti, kad Lietuvoje dirbtinai suformuota aristokratinė tikrų senjorų-pensininkų grupė.

Nemaža susirinkusiųjų dalis atėjo tiesiog pabendrauti bei prisiminti šaunias „bendros kovos dienas. Kai mitinge žodis buvo suteiktas Sąjūdžio atstovui ir vienas iš aktyvių mitingotojų garsiai sušuko „Sąjūdį ne prie mikrofono, o į kalėjimą“, - prie jo kaip mat pribėgo raminti keletas tokių „kovotojų.

Renginyje pasisakė LPS Bočių, Pensininkų sąjūdžio, Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos, visuomeninių organizacijų atstovai bei Seimo narys N. Puteikis. Į pasigirdusius minioje balsus „Tai ką daryti ?!“, mitingo organizatoriai atsakė perskaityta rezoliucija, kurioje reikalaujama nutraukti II pakopos privačių pensijų fondų finansavimą iš VSDF biudžeto jau šiais 2018 m., nelaukiant 2019 m. Rezoliuciją pasirašiusios bendrijos ir organizacijos taip pat reikalauja peržiūrėti šalies BVP pasiskirstymą, indeksuoti pensijas bei neatidėlioti mokesčių sistemos pertvarkos.

Vėliau mitinguotojai patraukė prie Vyriausybės ir ten valdžios atstovams įteikė protesto akcijos reikalavimus.

SLF (m) infocentras